لیزر دایود موهای زائد چیست؟

لیزر دایود موهای زائد یکی از انواع لیزرهای پزشکی می باشد. طول موج (نور) تولید شده توسط  این لیزر به خوبی توسط پیگمان موجود در فولیکول مو جذب می شود. در طول این پروسه پالس لیزر که برای کسری از ثانیه تابیده می شود. انرژی حاصل از این تابش توسط مو را جذب شده و که این عمل باعث گرم شدن مو می شود. با جذب این انرژی نوری، ساقه و پیاز مو آسیب می بینند و بطور قابل ملاحظه ای از رشد مجدد آنها جلوگیری می شود. با sopt size بزرگ این عمل به طور همزمان برای تعداد زیادی از فولیکول های مو رخ می دهد.

فاکتورهای اصلی برای جواب دهی عالی کلینیکی

الف) اندازه spot size

به طور واضح اندازه کوچک تر spot size نیاز به تعداد شات بیشتر برای حذف موهای زائد می باشد (تعداد شات بیشتر به معنی هزینه بیشتر می باشد). همچنین استفاده از spot size کوچک باعث میشود که احتمال از قلم انداختن ناحیه های کوچک از بدن بالا برود که این موضوع به معنی اثر بخشی پایین می باشد.

جهت انتقال نور به صورت یکسان و جوابدهی یکنواخت برای ناحیه ای با وسعت بیشتر (مخصوصاً در ناحیه هایی مانند کمر) استفاده از spot size های بزرگتر الزامی می باشد.

ب) قدرت بالا

استفاده از spot size بزرگ در دستگاهایی با قدرت پایین باعث می شود که نور خروجی لیزر در این ناحیه بزرگ (ناحیه ای از پوست به اندازه spot size) تلف شده و درمان با اثربخشی کمتری صورت می گیرد. اگر به دلیل یاد شده در بالا می خواهید از spot size بزرگتری استفاده کنید، از قدرت دستگاهی که به دنبال آن می باشید اطمینان حاصل کنید.

در حال حاضر بیشترین قدرت برای هندپیس لیزر دایود قدرت ۱۲۰۰ وات می باشد که  این قدرت برای spot size ای به اندازه ۱۲×۲۰ میلی متر مربع با اثر بخشی خوبی همراه خواهد بود.

ج)قدرت خنک کنندگی

برای حذف موهای زائد بوسیله لیزر دایود توانایی خنک نگه داشتن پوست در زمان درمان بسیار مهم  می باشد و باعث کم شدن درد، قرمزی، سوختگی و همچنین کم کردن احتمال hypopigmentation , hypopigmentation می باشد. بنابراین اگر دستگاه از توان بالایی برخوردار باشد اما توان خنگ کنندگی پایینی داشته باشد، در شات های پی در پی باعث افزایش دما در پوست و لایه های زیرین پوست می شود. نور لیزر به طور معمول آسیبی به پوست نمی رساند، اما افزایش دما ناشی از خنک کنندگی ضعیف میتواند حذف موهای زائد را با آسیب رساندن به پوست همراه کند. پس توانایی خنک کردن سریع پوست یکی از فاکتور های مهم در انتخاب لیزر دایود می باشد.

همچنین خنک کنندگی قوی این امکان را می دهد که بتوانید از توان بالاتر و همچنین نرخ تکرار بالاتری استفاده کنید که در این حالت نفوذ نور لیزر بیشتر شده و حذف موهای زائد به صورت اثربخش انجام می شود.

استفاده از قطعات باکیفیت و همچنین کریستال سفایر اصلی می تواند قدرت خنک کنندگی مطلوبی در اختیار شما قرار دهد. باید یادآور شد که خنک کنندگی می بایست در زمانی که به صورت مداوم و با سرعت شات های بالا از دستگاه استفاده می شود ثابت و پایدار بماند.

د) کاربری ساده

در زمان انتخاب دستگاه می بایست به LCD دستگاه نگاهی انداخت و از نحوه کارکرد آن اطلاع حاصل کرد. در لیزرهای دایود از سیستم های مختلفی برای LCD استفاده می شود که در میان آنها تعدادی با کاربری بهتر و ساده تر می باشند. در تعدادی از دستگاه ها شما می بایست تعداد پارامترهای زیادی را تنظیم کرده که امکان اشتباه در این صورت زیاد می باشد و این اشتباه می تواند باعث نتیجه بخش نبودن جلسه درمان باشد.